Ján Lunter: Dostaňme dopravu v kraji do 21. storočia

Tlačová správa
Zvolen, 9. mája 2017

Kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter v utorok vo Zvolene predstavil plán zefektívnenia verejnej dopravy v kraji. Riešením má byť Integrovaný dopravný systém, ktorý zlepší život obyvateľov kraja a vytvorí podmienky pre rozvoj pracovných príležitostí.

„Verejnú dopravu v Banskobystrickom kraji treba priviesť do 21. storočia. Keď sa pozrieme na to, ako riešia dopravu regióny, ktoré sa dynamicky rozvíjajú, tak vidíme, že zavádzajú Integrovaný dopravný systém,“ povedal na úvod tlačovej konferencie Ján Lunter.

Ako fungujúci príklad uviedol Integrovaný dopravný systém (IDS) Juhomoravského kraja v Českej republike, kde sú všetky druhy dopravy koordinované centrálnym dispečingom. Dnes na niektorých trasách v kraji vznikajú obrovské časové medzery. Napríklad cestujúcemu z Banskej Bystrice do Revúcej nejdú vo večerných hodinách žiadne spoje. Naopak na trase Banská Bystrica – Brezno si vlak a autobus priamo konkurujú. Integrovaný dopraný systém tieto problémy rieši.

Systém by mal zastrešovať viacero dopravcov, s ktorými budú môcť obyvatelia jazdiť na jeden dopravný lístok. „Cestujúci si nemusí kupovať iný lístok pri každej ceste, ale jeden lístok na všetky druhy dopravy, ktoré pri ceste využije - z domu až do práce,“ pomenoval Ján Lunter jednu z výhod IDS.

Hlavnou výhodou IDS by malo byť zrýchlenie cestovania verejnou dopravou, čo zjednoduší cestovanie obyvateľov kraja za prácou, cestovanie bude bezpečnejšie a lepšia doprava výrazne podporí oblasť cestovného ruchu.

Ako na tlačovej konferencii upozornil Miroslav Vyka zo českého Svazu cestujúcich ve veřejné doprave, bohatý región nie je ten, kde chudobní jazdia autami, ale ten kde bohatí jazdia verejnou dopravou. Integrovaný dopravný systém efektívne funguje u našich západných susedov v Juhomoravskom kraji a v Moravskoslezskom kraji. „Počiatočné zvýšené náklady do Integrovaného dopravného systému sa vykompenzujú do dvoch-troch rokov vďaka zvýšenému nárastu cestujúcich. Výhodou sú menšie zápchy na cestách a efektívnejšie využitie času u cestujúcich, ktorí namiesto šoférovania môžu pracovať, telefonovať alebo si čítať knižku,“ vysvetlil Vyka vo svojom príspevku.

Tlačová správa vo formáte MS Word

Kontakt pre média:

Ondrej Lunter