Ján Lunter: Svojvôľa súčasného župana ubližuje ľuďom v kraji

Tlačová správa
Banská Bystrica, 25. septembra 2017

Marián Kotleba už druhýkrát zastavil peniaze pre zdravotne postihnutých ľudí v Domove sociálnych služieb Slatinka v Lučenci. V Brezne zase vedenie župy odmietlo poskytnúť miestnemu gymnáziu už schválené financie na výmenu okien. Peniaze nedostali ani breznianske športové a kultúrne akcie. Podľa Jána Luntera ide o zámernú pomstu ľuďom, ktorí si dovolili vyjadriť nesúhlasný názor s vedením župy.

Nádej postihnutých ľudí a ich rodín z DSS Slatinka v Lučenci na lepší život je zase ohrozená. Keď v roku 2014 nepodpísal súčasný predseda BBSK spolufinancovanie nákladov na transformáciu tohto domova, riaditeľka DSS Denisa Nincová sa nevzdala. Napriek tomu, že kraj nemôže čerpať eurofondy, podarilo sa jej presadiť, aby mohla projekt opäť podať ako samostatná inštitúcia. Kraju stačilo iba vyčleniť 5 % spolufinancovanie celého projektu vo výške dva milióny eur. Aj keď zastupiteľstvo BBSK zámer schválilo, Marián Kotleba sa rozhodol projekt opäť nepodpísať.

“V našom zariadení poskytujeme služby 79 ľuďom so zdravotným postihnutím. Na to, aby ľudia, ktorí sú odkázaní na invalidné vozíky mohli dostávať služby v primeraných priestoroch a v nebariérových priestoroch, potrebujeme župana, ktorý neodmieta moderné postupy v sociálnych službách a využije všetky dostupné zdroje, aby ľuďom pomáhal,” povedala na pondelňajšej tlačovej konferencii Denisa Nincová, ktorá kandiduje aj do zastupiteľstva BBSK za okres Lučenec.

Daniel Struhár je stredoškolský účiteľ na gymnáziu v Brezne. Keď na jar navštívil školu prezident Andrej Kiska a vítalo ho niekoľko priaznivcov strany Kotleba-ĽS NS, spolu so študentami vyjadrili nesúhlas s ich ideológiou. V auguste vedenie župy zastavilo pre gymnázium už schválené peniaze na rekonštrukciu okien. “Okná sú v katastrofálnom stave, prefukuje cez ne a cez tie najchladnejšie mesiace je tam vysoký únik energie,” hovorí Daniel Struhár.

Predseda BBSK stopol aj dotácie pre divadelný festival Divadelná chalúpka a šporotvé podujatie Beh nočným Breznom. Rozdeľovanie dotácií pritom spadá do právomoci poslancov zastupiteľstva BBSK, ktorí s ňou súhlasili. Marián Kotleba sa však rozhodol pomstiť inštitúciám, ktoré v minulosti vyjadrili nesúhlas s jeho politikou.

Naopak, keď sú žiadateľmi dotácií členovia ĽS NS a ich sympatizanti, pre predsedu BBSK to nie je problém zasiahnuť do právomocí poslancov zastupiteľstva a porušiť platné Verejno-záväzné nariadenia.

“Súčasný župan zneužíva svoju moc na šikanovanie ľudí, ktorí si dovolia nesúhlasiť s jeho politikou a je mu jedno, či pritom poškodí študentom, učiteľom, alebo ľuďom so zdravotným postihnutím. Takémuto zneužívaniu moci musíme urobiť rázny koniec,” hovorí na záver kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter.

Tlačová správa vo formáte MS Word

Kontakt pre média:

Ondrej Lunter